Çevreyi Kim Kurtaracak?

Çevreyi Kim Kurtaracak? Güzel ve anlamlı bir soru elbette. Yukarıdaki bannerı ilk gördüğümde, bu isimde bir ağ sitesi kuranı tebrik etmek istedim kendimce. Hemen tıkladım bannerı. Flash tabanlı, şık bir ağ sitesi. Lakin karanlık bir ekran karşıladı beni. Tasarımcı, Terminatör filminden ya da Tiberian Sun oyunundan etkilenmiş olmalıydı. Hani Dünya’nın cehenneme döndüğü sahneler vardır bahsettiklerimde. İşte öyle bir görüntü.

Ardı ardına sorular geldi sonra ekrana. Birinci soru; “Küresel ısınmanın sebebi nedir?” İkincisi; “Teknoloji bundan sonra neye hizmet etmeli?”

Sorulara doğru cevap verdikçe o karanlık ekran aydınlandı; yeşillendi. Adeta bir cennet bahçesine dönüştü.  Arka fonda kuş sesleri, dere çığıltıları. Hayal edilen çevre görüntüsü. Sonra ekran gökyüzüne doğru akmaya başladı. Mavilik, mavilik, mavilik. Kendi kendime; “ne güzel bir giriş olmuş dedim”

En sonunda ekran sabitlendi. Ben bilinçlendirmeye ve kamuoyu oluşturmaya yönelik bir ağ sitesi beklerken, ne ile karşılaştım? Buyrun kendiniz bakın.

Ankara’da bazı dershaneler reklam afişlerinde, olumlu izlenim oluşturabilmek adına sık sık Atatürk’ün resmini kullanırlar. Tıpkı şimdilerde bazı ticari firmaların, çevreye duyarlı olduklarını göstermeye çalışarak kendi reklamlarını yapmaları gibi. Müşteriyi bir yerlerinden yakalamak önemli olan; yoksa çevreyi kurtarmak kimin umurunda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir