Siyah Kafalı Hamam Böceği (Blaberus parabolicus)

Blaberus parabolicus

Evde hamam böceği beslenir mi? Elbette beslenir. Hele hele beslediğiniz, egzotik bir türüyse hamam böceklerinin, keyfine doyum olmaz. İşte bu egzotik hamam böceği türlerinden bir tanesi; Blaberus parabolicus yani Siyah Kafalı Hamam Böceği.

Anavatanları Peru. 5-6 cm. ye kadar büyüyebiliyorlar. Blaberus cinsinin diğer bir türü olan Blaberus giganteus kadar boyca uzamasalar da, ağırlık bakımından onları aratmıyorlar. Davranışlarını izlemeye doyum olmuyor.

Resimde görülen madeni para 1 YTL’dir

Sosyal hayvanlar olduklarından dolayı genellikle toplu olarak hareket ediyorlar. Erkek ve dişiler çift oluşturuyor. Zaman zaman dişilerin paylaşımı ve kur davranışları esnasında erkekler arasında sert kavgalar oluyor. Bu arada bu türün erkek ve dişilerinde eşeysel dimorfizm yok. Yani erkek ve dişinin vücut yapıları benzer. İlgili olanlar bilirler, bazı hamam böceği türlerinde erkeklerin kanatları varken, dişilerde kanatlar kısa kalmışlardır.

Tırmanamıyorlar. Kanatları olmasına rağmen uçamıyorlar da. Benim gözlemlediğim kadarıyla özellikle erkekler kanatlarını, kısa mesafe deparlarda hızlanmak için kullanıyorlar. Eşeyler arasında dimorfizm olmadığından dolayı, eşey ayırımı ovipozitörün durumuna göre yapılıyor.

Yem konusunda kesinlikle müşkülpesent değiller. Ben temel besin olarak, genellikle inceltilmiş kuru kedi maması kullanıyorum. Hemen her türlü meyveyi severek yiyorlar. Ancak muza ve karpuza bayılıyorlar. Bunların yanında bayat ekmek parçaları, yulaf ezmesi, kepek, irmik sevdikleri yiyeceklerin arasında. Dikkat edilmesi gereken nokta, koloninin büyüklüğüne göre yiyeceğin günlük verilmesi. Kuru besinler nispeten iki-üç gün kalabilseler de, meyveler çok çabuk bozulup, küflenebiliyorlar. Bu da ciddi sağlık sorunlarına hatta koloninin çökmesine neden olabiliyor.

Nem-ısı ayarı çok önemli. Sıcaklık 30°C civarında, nem ise %70-80 arasında sabitlenmeli. Kış aylarında, sürüngen ve tarantula besleyenlerin aşina oldukları ısı pedi kullanmakta fayda var. Zemin malzemesi olarak ben Hindistan cevizi lifi bulamadığımdan dolayı torf kullanıyorum. Hindistan cevizi lifi en makbul zemin malzemesi olmakla birlikte, torf, saman, kağıt da kullanılabilir. Vivaryum içerisinde saklanmaları için kütük benzeri malzemelerin olması faydalı; ayrıca koloninin nüfusu arttıkca zemin malzemesi azaltılıp yumurta viyolünden oluşan sığınaklar da sağlanabilir.

Blaberus parabolicus nispeten uzun ömürlü bir hamam böceği. Anne tarafından canlı doğurulan yavrular, 3-4 ay içerisinde erginleşip, 12-24 ay kadar yaşayabiliyorlar. Henüz ülkemizde pet hayvanı olarak kabul görmedikleri için, ticareti yapılmıyor. En azından ben rastlamadım; ancak Avrupa ülkelerinde 10 bireyden oluşan minik bir koloniyi 15-20 Amerikan dolarına satın alabilmeniz mümkün.

Siyah Kafalı Hamam Böcekleri canlı yem olarak da kullanılabilirler. Erginleri iri boylu tarantula, akrep, Agama ve yılanların beslenmesinde son derece makbul. Ancak benim gönlüm bu tip egzotik hamam böceklerinin ilk ve orta öğretimde, Fen Bilgisi ve Biyoloji derslerinde öğrencilere tanıtılması ve hatta beslenmeye teşvik edilmelerinden yana. Zira böceklerin iğrenç yaratıklar olarak bilindiği bir toplumda, hayvan sevgisiyle birlikte genç beyinlerin bu canlılardan öğrenecekleri bir çok şeyin olabileceğine inanıyorum; sosyalleşmek, kardeşçe yaşamak ve bir toplum olabilmeyi başarabilmek gibi.

“Siyah Kafalı Hamam Böceği (Blaberus parabolicus)” üzerine 2 yorum

  1. Çok şaşırdım aynı zamanda da sevindim. Benim oğlum da sayemde mikroptan tutun böceklere, kuşlardan file her canlıyı seviyor. Hatta canlı olduğunu öğrendiği zaman süngere bile farklı bakmaya başladı. Küçükleri hayvan sevgisine alıştırmak için bu tür beslenmesi nispeten kolay canlıların tanıştırılması, çocuğa sorumluluk ve hayvan sevgisi aşılamak açısından çok önemli. Ayrıca mesela ben akvaryumumda canlı yem kullanmak istiyorum bu amaçla sivrisinek larvası , kan kurdu, değişik kurtlar beslemek istiyorum fakat kültürlerini bulamıyorum. Bence her şeyin doğalı güzel. Satın almak yerine canlı yem üretmeyi çok isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir