Biyologların Mağduriyetleri

1) Biyologların Tıp Dışı Meslek Mensupları (TDMM) olarak görülerek TUS müracaat hakkının alınmasıdır. Biyologların Tıp dışı olarak algılanması ne derece doğrudur. Kimya mezunları TUS müracaat edebilirken Sağlık Hizmetleri Sınıfında (SHS) olan ve sözlük anlamı bile canlı (insan) bilimi olan biyologların sınav hakkı ellerinden alınmıştır. Bir önceki dönemde Tıp Dışı Meslek Mensupları İçin (T.D.M.M.İ) yapılan TUS’a biyologlar, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji uzmanlık alanlarına başvurabiliyorken sonbahar döneminde yapılacak olan Tıpta Uzmanlık sınavına müracaat edemeyeceğiz.

Sağlık Bakanlığında teknik hizmetler sınıfında olan kimya mezunları başvurabilirken uzmanlık alanlarımız ile alakalı dersleri laboratuar eğitimleri ile alan biyologlar neden başvuramamaktadır. 10 binlerce biyolog bu haksız uygulamalar yüzünden kariyer alanı olan uzmanlık alanlarını yapamayacaktır. Birkaç yıldır KPDS, ÜDS ve TUS hazırlık yapan biyologların emekleri ne olacaktır. Sağlık Hizmetlerine en büyük katkıyı biyologların kattığı hiç şüphesiz bir gerçektir.

2) Tıpla ilgisi olmayacak kadar az olan ve Teknik Hizmetler Sınıfı (THS) kadrosunu oluşturan kimya mezunları Sağlık Bakanlığında müfettiş yardımcılığı sınavlarına müracaat edebiliyorken Sağlık Hizmetleri Sınıfında (SHS) olan biyologlar neden müracaat edememektedir. Sağlık Bakanlığında müfettiş yardımcısı olabilmek için teknik hizmetler sınıfında olmak ne derece doğrudur. Sağlık bakanlığında biyologlara yeteri değer verilmediği için sağlıkta ilerleyememekteyiz.

3) Biyologlar Sağlık Bakanlığında idari hizmetler kadrolarına yükseltilirken şu an ki mevzuatlarda bu mümkün değildir. Sağlıkla iç içe olan biyologlar neden hastane müdür olarak atanamamaktadır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda daha önceden biyologlar idari kadrolara getiriliyordu.(başhekim yardımcılığı, il sağlık müdür yardımcılığı v.s.) son çıkan görevde yükselme yönetmeliği ve benzeri yönetmeliklerle bu haklar alınmıştır.. Hekim ihtiyacının olduğu ülkemizde idari kadrolarda binlerce Hekim istihdam edilerek mesleklerini unutmuşlardır.

4) Sağlık Bakanlığı Personeli Görevde Yükseleme ve Unvan değişikliği yönetmeliğinde biyologlara birçok haksız uygulamalar göze çarpmaktadır. Binlerce çalışan kamu personeli olan biyologlar bu uygulamalardan rahatsızlık duymakta ve mağdur olmaktadır (bu durum diğer bakanlıklar için de geçerlidir).

5) 657 sayılı yasaya göre yeniden oluşturulan uzman kadrolarının hiç birine başvuramayacağız bunlar tarım bakanlığı, sağlık bakanlığı, çevre ve orman bakanlığı vb uzman kadroları.

6) Tarım ve Köy işleri Bakanlığının çıkarmış olduğu Veteriner Hizmetleri, Bitki sağlığı ve Gıda kanunu ile biyologların gıda işletmelerinde mesul müdür olma hakkı alınmıştır. Binlerce biyolog işiz kalacaktır. Her yıl yaklaşık 5 bin biyolog mezun olmuştur. Avrupa ya ve dünyaya yetecek kadar biyolog vardır. Yine aynı yasayla tarım bakanlığında daha önce gıda denetçisi olarak çalışan biyologlar artık gıda denetçisi olamayacaktır.

7) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında iş müfettiş yardımcılığı kadrolarına müracaat edememekteyiz (fizikçi kimyager, mühendisler, veteriner hekim, tıp doktoru müracaat edebilirken).

8 ) İş güvenliği alanında sorumlu olamamaktayız yine fizikçi kimyager mühendis vb. olurken.

9) Hayvanat bahçeleri ve hayvan bakım yerlerinde sorumlu olarak çalışamamaktayız ayrıca çalışacak personel olarak adımız dahi geçmemektedir.

10) Tıbbi bitkiler yönetmeliği, beşeri sağlık ürünleri, veteriner sağlık ürünleri gibi alanlarda sorumlu olarak çalışamamaktayız bu yönetmeliklerle daha önce olan haklarımız elimizden alınmıştır.

11) Kamuda çalışan bir biyolog aynı iş yerinde ve de aynı işi yaptığı bir kimyagerden 400-500, bir mühendisten 600- 700 lira eksik maaş alır.

12) Mağduriyetler ve hak kayıpları bunlarla sınırlı değildir, sayısız yönetmelikle bizlerin yapması gereken işler başka meslek mensuplarına verilmiştir.

Not: Yukarıdaki yazı Sn. Ahmet Burgaç bey tarafından derlenmiş ve izni dahilinde yayınlanmıştır.

“Biyologların Mağduriyetleri” üzerine 8 yorum

  1. Ben böyle bir saçmalık görmedim!!! Bence sağlık bakanlığı ve diğer bakanlıklar biyoloji bölümünün ders içeriklerini incelesinler sonra kimin tus’a girip giremeyeceğine kimin sağlık bakanlığına ve diğer ilgili bakanlıklara atanamayıp atanabileceğine öyle karar versinler.Yazık değil mi binlerce biyoloji mezununa. Zaten ülkemizde mantıksız yürüyen bir çok şey var !! Artık bir düzen gerekiyor!!Gereken neyse yapmalıyız . . Sağlıcakla. .

  2. bu notlarda eksik olan birşey yok mu sizce. Sağlık bakanlığında çalışıpta laborant muamelesi gören o kadar çok biyolog var ki.SAĞLIK BAKANLIĞI MEVZUTINDA GÖREV TANIMLAMAMIZ BİLE YOK.KİM NEREYE İSTERSE ORAYA GÖNDERİYOR.NE İŞ YAPTIĞIMIZ BELLİ DEĞİL.LABORANTLARLA NÖBET TUTMALAR MI KAN ALMAYA GİTMELER Mİ.BU MEVZUAT NEDEN ÇIKMIYOR ACABA? NEDEN BU DURUMLA KİMSE İLGİLENMİYOR.YEMİN EDİYORUM İÇLER ACISI.KEŞKE BİYOLOG OLASAYMIŞIM………..

  3. yukarıda yazılanların hepsini biyologlar bire bir yaşıyor… biyologların hali içler acısı. yıllarca tusa hazırlandık. tusa girme hakkını ellimizden şaçma gerekçelerle elimizden aldılar. emsallerimiz olan kimya mezunları girebiliyorken bizim girememiz büyük hak kaybı bunu 1927 yılında çıkan yasaya dayındırmaları içler acısı… arkadaşın yukarıda bahsettiği diğer hususların hepsi doğru. o kadar biyolog mezunu varken biyologların sesini çıkarmamısda içler acısı… 16 nisanda basın açıklaması yapılacak bence bu 16 nisanla yetinilmemeli… ondan sonra da ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN ÇOK ZOR İŞİMİZ HERKES BİZE KULAĞINI TIKAMIŞ ÜLKEMDE

  4. Sendikaların desteğini almamız şart ve derneklerimizin güç birliği yapması lazım ayrıca tüm biyologların çalışan çalışmayan hepsinin sürekli e-mail yoluyla medyaya, sendikalara, milletvekillerine, bakanlara, bimer’e, akim’e falan durumlarını izah etmeleri lazım. Bir iki kişiyle olmaz demeyin.

  5. ben biyolog değilim artık ben bir laborantım.hiçbir hakkımı alabileceğimide düşünmüyorum.o kadar çok alıştımki artık.çalıştığım yerde ben biyoloğum diyemiyorum.BEN LABORANTIM!!!!!!!!!!!

  6. Ben biyoloji 1.sınıfta okuyorum ve şimdiden geleceğim için kuşku duyuyorum. Ne yapmamız lazım sesimizi duyurmak için, hiçbir meslekte bu kadar hırslı ,araştırmacı insanlar olmadığını düşünüyorum.Bilimin gelişmesinde elimizden geleni yapmaya çalışırken neden bu haklar elimizden alınıyor………

  7. BEN DE 2009 MEZUNUYUM VE HALA İŞSIZIM İŞSİZLİĞİ BIRAKALIM HİÇE SAYILIYORUZ BEN DEĞİL BENIM GİBİ BİR SÜRÜ İNSAN MESLEĞİMİZİ YAPAMIYORUZ BIR SES YARATMAK GEREK BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ ÇÜNKÜ

  8. bence artık tam zamanı baş kaldırmanın arkadaşlar bunca hakımız elimizden alınan hakları bu hükümet’ten geri alma zamanıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir