Biyologlar Uyumuyor!

6 Kasım 2008 tarihinde “Uyuyun Ey Biyologlar” başlıklı bir yazı yayınlayıp, Çevre Mühendisleri Odası ve Ankara Barosu tarafından, 29 Kasım 2008 tarihinde, Ankara’da düzenlenecek “Beşinci Yeni ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Yönetmeliği” konulu açık oturumdan dem vurup, yeni ÇED yönetmeliğinin tartışılacağı bir açık oturumda, bir tane bile biyoloğun bulunmamasını yadırgadığımı beyan etmiştim.

Bugün Türkiye Biyologlar Derneği Ankara Şubesi tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Şimdi izninizle bu açıklamayı paylaşmak ve Dünya’nın en eski mesleklerinden olan biyologluğun, Türkiye temsilcilerinin nihayet ses çıkarıp, hak arama çabalarından duyduğum gururu ifade etmek istiyorum. Açıklama metni aşağıdadır.

Değerli Meslektaşlarımız,

Türkiye Biyologlar Derneği Ank. Şb. olarak Çevre Mühendisleri odasının bu haftasonu (C. tesi) yapacağı Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği hakkındaki toplantıyı protesto ediyoruz. Bu konu multidisipliner olmasına ve bütün ÇED raporlarında Biyolog imzası bulunmasına rağmen konuşmacılar arasında Biyologlara yer verilmemiştir. Bu bağlamda derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden Doç. Dr. Ergin Duygu Çevre Müh. odası ile protesto niteliğinde yazışmalar yapmış ve yurtdışında çıkan iş ilanlarında çevre uzmanı olarak tanımlanan meslek grubunun kim olduğuna dair bu ilanı kendilerine yollamıştır. Bu ilanı da ekte sizlere yolluyoruz. Saygılarımla.
Dernek adına, Prof. Dr. Nuri YİĞİT

Not: Açıklamada bahsi geçen ilanı indirmek için lütfen tıklayınız.

“Biyologlar Uyumuyor!” üzerine bir yorum

  1. ÇED yönetmenliğinin yeniden hazırlanması konusunda biyologların ve onların temsilcilerinin katılması bir zorunluluktur ancak bu sadece biyologlarla da olmaz. Çevreyle ilgili diğer kurum ve temsilcilerinin katılacağı geniş bir toplantıda ele alınmalıdır. Çevre sadece çevre mühendislerine bırakılmayacak kadar geniş bir konudur. Bu konu sadece çevre mühendislerinin görüşleri doğrultusunda düzeltilecekse çevreyi korumak adına yine çok eksik kalacağı görüşündeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir