Biyologların TUS Sınavına Giriş Hakları

Türkiye Biyologlar Derneğinin duyurusudur;

Sayın Yetkili,
Türkiye Biyologlar derneği olarak Biyologların TUS sınavına giriş haklarının son çıkan yönetmelikle ellerinden alınmasından sonra yalnızca dava açmakla kalmayıp, acilen yapılması zorunlu olan diğer tüm girişimlerde de bulunmamız gerektiğinden hareketle:

1. Açılan yürütmenin durdurulması ve iptali davalarının Eylül ayında yapılacak sınava yetişmesi pek mümkün görünmüyordu. O nedenle Sağlık Bakanı Sayın Recep AKDAĞ’a konunun çözüm önerileri ve özellikle Eylül ayında yapılacak sınav ile ilgili acil çözüm önerilerimizi de içeren ekteki yazıyı gönderdik. Bu konuda üyelerinizi bilgilendirirseniz seviniriz.
2. Meclisteki biyolog kökenli milletvekilimiz Sayın Şenol BAL ile yaptığımız görüşmede kendisi de Sağlık Bakanımızla bizzat konuşarak ve yazımızı elden ayrıca ulaştırarak konuyla ilgili yardımlarını ivedilikle isteyeceğine söz verdi.
3. Tabipler Odası Merkez Konseyi Genel Sekreteri Sayın Eriş Bilaloğlu ile sorunlarımızı içeren bir görüşme yaparak aynı yazının bir kopyasını ilettik.
4. Sayın Ediz HUN ve Sayın Abbas GÜÇLÜ gibi saygın köşe yazarlarımıza istihdam sıkıntılarımızı ileten birer e-mail gönderdik.
5. 62 Biyoloji ve 4 Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanlarına hem e-posta hem de mektup ile sorunlarımızı ve mezunlarımızın geleceklerine sahip çıkmaları vegerekliliğini içeren yazılarımızı hazırladık ve gönderiyoruz.
Lütfen bu girişimlerimizden üyelerinizi ve ulaşabildiğiniz tüm biyologları bilgilendirirseniz seviniriz. Saygılarımızla.

Dr. Alev Haliki Uztan
Türkiye Biyologlar Derneği Genel Başkanı

“Biyologların TUS Sınavına Giriş Hakları” üzerine 4 yorum

  1. merhaba öncelikle bu konuda size yürekten destek verdiğimizi söylemek istiyorum…… Ben bu yıl biyolojiden mezun oldum ve hayalim tusa girmekti ama ne yazıkki çıkan bir yasa yüzünden girişimiz engelleniyor. Hemde hakkımız olmasına rağmen çünkü TABABET tüzüğüne göre biyoloji mezunları tusa girmeye hakları var ve hakkımız elimizden alınıyor ve beni çok üzende aylardır eylülde yapılacak tusa hazırlanan biyolog arkadaşlarımızın sınava girememesi gerçekten çok yazık çünkü o insanlar verdikleri o kadar emek nolcak bunu düşünen yok tabi ama inanıyorumki biz hakkımızı geri alacaz çünkü bu bizim hakkımız şimdiden tşkler ediyorum ve herkese sabır diliyorum herkese iyi akşamlar…..

  2. slm. ülkemizde başarı ve gelecek adına olumlu sonuçlar çıkarabilmek için ve de diğer ülkelerin bizleri örnek alabilmesi için bilime önem verilmesi gerekir. BİYOLOG da bu bilmin parçasıdır, lütfen bizler ülkemiz adına değerli şeyler yapabiliriz bizleri haklarımızda mahrum bırakmayın. kısacası TUS a girmek ve sonucları çok güzel olan kazanımlarımızı görmenizi istiyoruz. SAYGILARIMLA

  3. lise mezunları ve teknisyenlerin çoğu uzman biyolog oldu çoğu bilnmesi gereken temel bilgileri bilmiyorlar gerçek biyologların uzman olması niye rahatsızlık yaratıyor anlamadım

  4. Bu çok haince bir olay.Türkiyede Tıp, Veteriner, Diş hekimliği gibi fakülteler kurulma aşamasındayken; Mikrobiyoloji, Biyokimya, Fizyoloj, Embriyoloji, Histoloji, Morfoloji, Genetik gibi birçoğu alanda yetiştirici pozisyonunda akademik eleman bulunmadığında ilk başvurulan adres Biyoloji bölümleri oluyor ancak kendi meslek grupları yetişince Biyoloji mezunları bertaraf edilmeye çalışılıyor.Şunu unutmayın sayın Tıp, Veteriner (özellikle bu meslek grubu!), Diş ve diğer sağlık mezunları, Sizin hocalarınızı Biyologlar yetiştirdi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir