Biyolog Tanımı

Biyolog Nedir?

Geçtiğimiz günlerde “Biyolog Nedir?” başlıklı bir derleme yayınlamıştım. Yazıyı okuyanlar hatırlarlar, Biyolog Nedir? sorusuna istinaden kah çeşit çeşit ahkamlar kesilmiş, kah farklı farklı tanımlar ortaya atılmıştı. Oysa Türkiye Biyologlar Derneği, Ankara Şubesi Başkanı Prof. Dr. Nuri Yiğit, Biyolog Nedir? sorusunun cevabını bence son derece akılcı, mantıklı ve pratik bir şekilde vermiş.

Yiğit’e göre Biyolog; üniversitelerin Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Deniz Biyolojisi, Ekoloji, Entomoloji, Hidrobiyoloji, Genetik, Limnoloji, Moleküler Biyoloji, Moleküler Genetik, Yaban hayatı biyologluğu, Zooloji gibi Bölümleri’nden veya Biyoloji’nin alt dalları ile ilgili bölümlerden farklı ünvanlara sahip olarak mezun olmuş, canlılar ve ekosistemler üzerine laboratuvar veya doğal ortamında; araştırma, inceleme, analiz, üretim, kontrol ve doğa yönetimi yapmaya ve rapor düzenlemeye yetkili kişidir.

Not: Hoca tanımının sonuna derneğin e-posta adresini vererek info {süslü a} biyologlardernegi.com, görüş ve eleştirilerimizi beklediğine dair vurgu yapmış.

“Biyolog Tanımı” üzerine bir yorum

  1. Sn. Hocam,

    1976-1977 yılı Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Botanik-Zooloji bölümü olarak, BİYOLOG unvanını alamadan mezun olmuştuk…

    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir