Biyolog İstihdamı

Biyologlar Dayanışma Derneği’nden meslektaşım Tarık Patıhan bey; derneğin ağ sayfasına (tıkla) “Kamuda Az da Olsa Biyolog İstihdamı” başlıklı bir haber eklemiş. Haberin altına yorum yazan “Selçuk” adlı bir diğer meslektaşım ise, Abbas Güçlü’nün ağ sayfasına bağlantı vermiş. Verdiği bağlantı bir oylamaya ait. Oylamanın başlığı yine “kamuda biyolog alımı” ile alakalı. Yazıyı aynen aktarıyorum;

“Sayın Abbas Güçlü, kamuda biyolog alımı yok denecek kadar azdır. Senede üç bin biyolog mezun olmaktadır. Bütün bilimlerin temeli olarak görülen biyolojide ne yazık ki devlet tarafından istihdam edilmemekteyiz. Biyolog arkadaşlar gardiyan, polis, memur, hizmetli, zabıta, itfayeci, askeri personel olmaktadır. Bu nitelikli personelin elit durumdan atıl pozisyonda çalıştırılması gerekmiyor mu? Adli tıp kurumu, Çevre ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kriminal Lab., Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlıgı, Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Denizcilik Müşteşarlığı, İller Bankası, Gümrük Müşteşarlığı ve bir çok bakanlıkta biyolog kadrosu bulunmaktayken neden biyolog alımı olmamaktadır?”

Yazıyı yazan meslektaşım, “Bu nitelikli personelin elit durumdan atıl pozisyonda çalıştırılması gerekmiyor mu?” demekle neyi kastetmiş doğrusu anlamadım. Gelgelelim iyi niyetli bir isyan. Meslektaşımızın yukarıda ifade ettiği fikirlere olumlu oy vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu arada bir yılda mezun olan biyolog adedi 3000 olarak zikredilmiş. Hemen her Fen-Edebiyat Fakültesinde bir “Biyoloji Bölümü” olduğunu varsayarsak, bu rakam uçuk değil. Buna rağmen hala 2. eğitim Biyoloji bölümleri açılıyor. Duyuyoruz… Ben şahsen bu durumu esefle karşılıyorum.

“Biyolog İstihdamı” üzerine 2 yorum

  1. galiba yanlış yazdı. Atıl durumdan elit duruma geçmesi konusunda anlamında yazacaktı. neyse önemi yok. Önemli olan duyarlılık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir