Biyoçeşitliliğin Korunması

Dün geç saatlerde Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Biyologlar Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Sayın Nuri Yiğit hocamdan bir e-posta aldım. Her kelimesinin altına bizzat imzamı atabileceğim bu e-postayı hocamın izni olmadan yayınlama cüretinde bulunacak kadar heyecanlıyım. Umarım mazur görür. Konu hakkında önümüzdeki günlerde acizane ben de fikrimi beyan edeceğim. Ancak şimdi o e-postayı paylaşmak istiyorum.

Değerli meslektaşlarım,

E-mailimi özellikle sistematik-ekoloji çalışan meslektaşlarımın ve Çevre bakanlığında konuyla ilgisi olma olasılığı bulunan arkadaşlarımın dikkatini çekmek için yazıyorum.

  • Çoğunuz duymamış olabilirsiniz Bakanlık Biyoçeşitliliğin korunması için bir yönetmelik taslağı hazırlamıştır. Taslağı dikkatlice okuduğunuz zaman sanki kasıtlı olarak bilimsel çalışmaları engellemek amacıyla özel olarak düzenlediği izlenimi ediniyorsunuz. Bu taslağa göre bilim insanı yerden bir ot koparacaksa veya bir hayvan yakalayacaksa / gözleyecekse aylar öncesinden izin alacak ve araziye mihmandarla çıkacak, bu kurala uymazsa da ödeyeceği para cezası taslağı yanlış okumadıysam 1 milyon eurodur.
  • Bu ülkede her gün toplarca ağaç kesilmekte, stepler sürülüp tahrip edilmekte, koyunlara yedirilmekte, tonlarca zehir tarlalara atılarak hayvanlar zincirlemesine öldürülmekte, koruma altındaki kuşlar, ayılar avlanmaktadır.
  • Durum buyken birileri bilim insanın zor şartlar altında sürdürmeye çalıştığı biyoçeşitlilik çalışmalarına gözünü dikmiş, çalışmaları engelleyici, izin kisvesi altında pratikte çalışma yapılamasını olanaksız hale getiren bir dizi kuralı ve bürokrasiyi yürürlüğe koymaya / dayatmaya çalışmaktadır (Ben sadece bir etik kurul belgesini 3 gün geç verdiğim için bir projeme 1.5 yıl geç başladım, bunun hesabını kim verecek ! bu işler bu kadar ucuz mu). Yani bakanlığın bir memuru (avcılığı kontrol alına alamayan) devletin Akademik personelinin nerede, nasıl, ne zaman, ne şekilde çalışacağını sınırlayacak / izin verecek üstelik başına bir de mihmandar koyacaktır.
  • Arazi çalışmalarının özel koşulları vardır, kesin saatle, tarihle olmayacağını bütün arazi çalışanlar bilir, ancak doğaldır koltuğunda oturan bürokrat bilmeyebilir. Ancak bir bilenen sorması gerekir.
  • Değerli arkadaşlar taslağı edinin ve okuyun gerekli itirazınızı yapın…. BİR DELİ HİKAYESİNİ unutmayın zira taşı kuyudan çıkartmak çok zor olabilir.
  • YÖK kanununa göre bilim insanının araştırma yapması engellenemez. Bu taslak arazide çalışma yapmayı engelleyici hükümler içermektedir. Düzenlemeden çok yasaklamacı bir tarz da yazılmıştır.
  • Dernek başkanı olarak bu yönetmelik çıkarsa 2 yönlü mahkeme açacağız (1. İptal davası, 2. Sorumlular hakkında devlet çıkarlarına zarar vermekten, kanunlara aykırı yönetmelik çıkartmaktan suç duyurusunda bulunacağız)

Saygılarımla

Prof. Dr. Nuri Yiğit

~~~~~~

Yönetmelik taslağına buradan ulaşabilirsiniz. Bana gönderen değerli meslektaşım, kardeşim Pınar Yıldız’a çok teşekkür ederim. K.B.Kunt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir