Biospeologica Bibliographia

Kaynakça (Bibliyografya) hazırlamak zor iştir. Gönüllülük ve hizmet etmek anlayışı ön plandadır. Hele hele bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı şu günlerde.

Bernard Lebreton u ilk kez 2000’li yılların başında duymuştum. Niğde’de yüksek lisans yaptığım yıllardı. Mağara Örümcekleri ile ilgileniyordum ve elimde, arşivimde doğru dürüst kaynak yoktu. Bırakın kaynağı, “kim ne yapmış?” onu bile bilmiyordum.

Ağda araştırma yaparken denk gelmişti sayfası; “Dünya Biyospeleoloji Kaynakçası” adı ile İtalyanca hazırlanmıştı. O yıllarda moda olan hareketli resimler (sayfanın bir kenarından fırlayan örümcek, karanlıkta göz kırpan yarasa vs.), arka planda kulağa hoş gelen su sesi… Bunlar bir yana sayfanın bir köşesindeki bağlantı adeta zıplatmıştı beni; “Türkiye Biyospeleoloji Kaynakçası”

Künyelerini o sayfadan öğrendiğim kaynakları temin etmek hiç de kolay olmamıştı. Şafak sayan bir asker gibi elime geçen her makaleyi düşmüştüm ağır ağır listemden. Edindiklerim ufkumu genişletmiş, bana çalışma şevki vermişti. İşte bu yüzden “Bernard Lebreton” ismi manen önemlidir benim için.

Bernard Lebreton’un bahsettiğim ağ sayfası zamanla yitti gitti. Adına da rastlamaz oldum. 2011. Şubat ayının 28. günü kendisinden bir e-posta aldım.

Welcome to our 1st issue of Biospeologica Bibliographia – Publications. Any suggestions are welcome and should be submitted to the editors at: bernard.lebreton.bl {at} gmail.com. We strongly encourage everybody to submit new tittles and abstracts.
Sincerely yours.

Bienvenue sur notre 1er numéro de Biospeologica Bibliographia – Publications. Toute suggestion est la bienvenue à l’adresse mel: bernard.lebreton.bl {at} gmail.com. Nous vous encourageons à nous soumettre les nouveaux titres ainsi que vos résumés.
Sincèrement vôtre.

Jean-Pierre Besson ile birlikte hazırladıkları Biospeologica Bibliographia nın birinci sayısını göndermişti. Geçenlerde de ikinci sayısını yolladı. Ne yalan söyleyeyim ikinci sayının 56. sayfasında kendi adımı görmek beni onurlandırdı. Hepi topu 7-8 yıl evvel, yine kendisinin yayımlamış olduğu ağ sayfasında yer alan kaynakçada bir gün gelip adımın geçeceğini nereden bilebilirdim? Hele hele yokluğun ve umutsuzluğun hüküm sürdüğü o soğuk Niğde gecelerinde.

Bernard Lebreton & Jean-Pierre Besson ikilisi tarafından yayımlanan “Biospeologica Bibliographia” nın ilk iki cildine şuradan ulaşabilirsiniz.

Burada hemen anmalıyım ki “Türkiye Speleoloji Kaynakçası” na dair en detaylı araştırma-çalışma (arşivleme de dahil), değerli ağabeyimiz “Bülent Erdem” tarafından yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir