Bilim Adamı mı? yoksa Bilim İnsanı mı?

Efendim bildiğiniz gibi, Türkiye son yıllarda bilim dünyasında çok büyük atılımlar gerçekleştirdi. Türk üniversiteleri, Dünya çapında sıralamaya girdiler. Hacettepe Üniversitesi, Cambridge’le; Ankara Üniversitesi, Harward’la, Niğde Üniversitesi MIT ile boy ölçüşür hale geldi.

Üniversitelerimiz her türlü alt yapı sorununu da çözdüler. Özellikle taşra üniversitelerinde kadrolaşmanın önüne geçildi. Büyük reformlar gerçekleştirildi… Vs. vs…Tüm bunlar olup bitti. Sıra geldi; Bilim Adamı mı? yoksa Bilim İnsanı mı? tartışmasına.

Son bir kaç yıldır, beyinlere zorla sokulmaya çalışılıyor bu kelime. Bilim İnsanı. Hani derler ya; eski köye yeni adet… Neymiş efendim; hanımlara haksızlıkmış… Bak sen… Adam zaten “İnsan” demek değil mi? TDK sözlüğüne göre öyle. Peki nereden icap etti bu?

Şayet amaç Türkçeleştirmekse; dilimizde hem erkek, hem de dişi için ortak kullanılabilecek çok güzel bir sözcük var. Onu kullanalım efendim. Bilgin…

“Bilim Adamı mı? yoksa Bilim İnsanı mı?” üzerine 6 yorum

  1. aynı durum balık adam ve balık kadın için de tartışılıyor. lüzum yok kanımca. balık insan mı diyelim şimdi?

  2. T.D.K nın yaptığı olumlu işlerde var .

    Örneğin, Ekoloji kelimesine sahip çıktı ve “Çevrebilim”! kelimesini, Ekoloji ile eşitlemedi.

  3. Bu tanımlamalarla uğraşmaktansa bilimin kendisiyle uğraşmanın daha yararlı olacağı kanısındayım. Geçmişte bilimle sadece bayanlar uğraşıyor olsaydı ve bugün de bilimle uğraşan herkese Bilim Kadını denirdi. O zaman da aynı polemik söz konusu olabilirdi. Bu “sana yağı” gibi birşey bence.

  4. peki o zaman sen kavramla uğraş, sen ne olduğuna karar verene kadar elin cavuru deyip geçtiklerinin yaptıklarının peşinden koşmaya devam et !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir