Başkent Biyologlar Derneği

Değerli Biyologlar,

Türkiye Biyologlar Derneğinin karşılaştığı hukuksal sorunlar ve buna bağlı olarak derneğin faaliyetlerinin yapılmasındaki zorluklar nedeniyle Ank. Şb. yönetimi topluca Türkiye Biyologlar Derneğinden istifa ederek ayrılmıştır.
Öncülüğünü Türkiye Biyologlar Derneği Ank. Şb.nin eski yönetiminin yaptığı yeni bir dernek oluşumu içindeyiz. Şubeleri olmaksızın tek merkezli olarak açmayı planladığımız bu yeni oluşuma katılımlarınızı bekliyoruz.

Başkent Biyologlar Derneği kuruluş manifestosunun devamını okumak için lütfen tıklayınız.

“Başkent Biyologlar Derneği” üzerine 2 yorum

 1. Mustafa isimli arkadaşa katılıyorum.ben izmirde yaşıyorum.bir biyolog olarak haklarımızı artık birlik olarak aramak zorundayız.derneklerle bu işin yürümeyeceği ortada.öncelikle bu sorunumuzu medyaya duyurmalıyız.4-5 yıl önce beden eğitimi mezunlarının haberi yapılmıştı.ondan sonra alımlar 400-500 e çıkarıldı.bence mağduriyetimizi medyaya taşımak zorundayız.gerçekten bu kadar pasif olup herşeyi oluruna bırakmak çok vahim.ben artık en kısa zamanda bir dizi planlar hazırlayıp,uygulamaya koyalım diyorum.ama öncelikle birgün ankarada buluşmamız lazım.ben izmirdeyim ama ağrıda olsam gelirim ve herkes de artık gelmek zorunda.arkadaşlar kuvai milliye ruhumuzu uyandıralım artık çok uyuttuk onu.bütün forum sitelerinde biz hariç bütün sağlıkçılar feryat figan yaa..
  biz ne kadar zor bir bölümde okuduk.hakettiğimiz yer bu değil.
  ankaradan birileri gelin şurda toplanalım desin en azından,biz de gidelim.
  çalışıyorum ama izin alıp gelicem.hadi arkadaşlar uyanalım artık.

 2. sevgili meslektaşlarım,

  sonunda beklenen oldu ve yeni tıpta uzmanlık yönetmeliğine göre biyologlar tus’a artık giremiyor.nisan döneminde ve daha önceki dönemlerde yabancı dilden başarı olanların iki senelik hakkı da yanmış durumdadır.

  maalesef biyologların herhangi bir derneği,odası yani sivil toplum örgütü bulunmamamktadır.olan dernekler ise sadece milleti üye yapma peşinde ve sayısal çoğunluk peşindedir.burdan da anlaşılacağı üzere ne hükümet nezdinde ne de muhalefet nezdinde ve diğer platformlarda kulis yapamamaktalar ve sivil toplum örgüt kimliğini kullanarak baskı oluşturamamaktadırlar.

  olaya bireysel olarak baktığımızda ise biyologlarda hiçbir gayret sarf etmemekte ve herşeyi başkalarından beklemektedirler.

  önce laboratuvar açma yetkisi elinden alındı,sonra özel sektörde hastane ve tıp merkezlerinde çalışması yasaklandı,daha sonra başhekim yardımcısı olmasının önü kapatıldı,vizitelere doktorla beraber girmesi engellendi,ayrıca devlet personel başkanlığınca yayınlanan nitelik kodu listesinde tibbi biyolojik bilimler mezunlarının koduna dahil edilerek kpss’de tercih alanı kısıtlandı.en son olarak da bu yeni düzenleme ile tus’a girmesinin önü kapatıldı.

  burada bize düşen anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanmak ve gerekirse aihm’e kadar bu olayları taşımaktır.bu yeni çıkan bir yönetmeliktir ve tüzüğe aykırı bir durum teşkil edemez.eğer böyle bir aykırılık varsa direkt danıştayda yürütmeyi iptal davası açılabilir.2002’de olduğu gibi eğer dava veya davalar açılırsa istediklerimizi alırız.

  benim meslektaşlarımdan ricam bu hafta içinde fazla vakit geçirmeden danıştaya yürütmeyi iptal davası açmalarıdır.eğer biz hakkımızı aramazsak yakın bir zamanda biyolog diye birşey kalmayacak ve bu meslek tarihten silinecektir.tekrar ediyorum en etkili yöntem hukuksal mücalededir ve yukarıda saydığım tüm engellemeler için ayrı ayrı yürütmeyi iptal davası açalım.

  ayrıca bu davaları idare mahkemesine veya direkt danıştaya açabilirsiniz.bu tip davalarda avukat tutulmasına da gerek yoktur.sadece hesaplanan harcı ödüyorsunuz o kadar.

  şimdiden herkese kolay gelsin ve mutlaka herkes bireysel olarak davasını açsın.bu da yaklaşık 10.000 dava demektir.yani sağlık bakanlığı mahkeme masrafıX10.000=bol sıfırlı bir tutar ödeyecek demektir.
  Bu arada yarın yani cuma günü ben danıştayda yürütme iptal davamı açıyorum.

  TURKISH BIOLOGIST NASCENCY
  TÜRK BİYOLOGLAR OLUŞUMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir