"Bafa'ya Su-Ege'ye Bereket" Projesi Başlatıldı

"Bafa'ya Su-Ege'ye Bereket" Projesi

“Bafa’ya Su-Ege’ye Bereket”

Son yıllarda susuzluk ve kirliliğin getirdiği sorunlarla boğuşan ve ağır hasta durumda olan Bafa Gölü’ne yaşam verecek bir proje “Bafa’ya Su-Ege’ye Bereket” sloganıyla 9- 10 Kasım Pazartesi günü başlatıldı. İki gün süren bilgilendirme toplantısının ilk gününe; Aydın Vali yardımcısı, Söke Kaymakamı İsmail Demirhan, Coca Cola- Türkiye Başkanı Ahmet Burak ve WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak ve EKODOSD ile birlikte yöredeki köylüler, çevreciler ve basın katıldı.

Yöre halkı, sivil örgütlenmeler ve ilgili kuruluşların işbirliği ile somut adımlar atılabilir
“Bafa Gölü çevresinde 350. 000 dekarlık tarım alanında damla sulamayı yaygınlaştırmak, bölgenin koruma kullanma dengesini düzenlemek ve su tasarrufu sağlamak” amacıyla başlatılan 5 yıllık işbirliği projesi, Coca Cola- Türkiye ile Türkiye WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından yürütülecek. Projeye, etkili çalışmaları ve konuya duyarlılığından dolayı Kuşadası Ekodosd (Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği) da “işbirliği protokolü” ile dahil edildi. Bu katılım ile ilgili olarak; “proje ortağının kapasitesinin geliştirilmesi ve uzun vadede projenin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması bakımından, kurulacak olan ortaklık büyük önem taşıyor” denildi.
9 Kasım Pazar günü; Bafa Gölü kıyısında antik Herakleia kentinin üzerinde kurulmuş Kapıkırı Köyü’ndeki Selene Pansiyon’da ön toplantı yapıldı. Toplantıda konuşan Coca Cola- Türkiye Başkanı Ahmet Burak; “Coca Cola şirketi olarak taahhüdümüz, üretimde kullanılan her damla suyu doğaya ve topluma tekrar geri kazandırmak. “Bafa’ya Su-Ege’ye Bereket” projesi ile Türkiye’de sulak alanların korunmasına yönelik önemli bir girişimi başlattık. 2012 yılına kadar dünya ölçeğinde 50 milyar litre su tasarrufu hedeflenmektedir. Uzun vadeli hedefimiz, Bafa Gölü çevresindeki su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine katkı sağlamaktır” dedi. WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak ise; “antik çağın denizi, günümüzün gölü olan Bafa, her geçen gün kuruyor ve kirleniyor. Tarımsal sulama amacıyla yapılan müdahaleler Bafa Gölü’nü tehdit ediyor. Biz bugün gölün kaderini değiştiremezsek, son 20 yılda su seviyesi iki metre düşen Bafa Gölü’nü tümden yitireceğiz. Hem Bafa Gölü için, hem de bölgedeki tarımsal faaliyetlerin devamı için harekete geçme zamanıdır. Bu kapsamda Coca Cola ile başlattığımız “Bafa’ya Su-Ege’ye Bereket” projesi ile değişim yaratmanın olanaklı olduğuna inanıyoruz. İş dünyası, sivil örgütlenmeler, yöre halkı ve ilgili kuruluşların işbirliği ile çözüm için somut adımlar ortaya koyabiliriz. Bafa Gölü çevresinde hep birlikte damla sulamayı yaygınlaştırmayı ve koruma kullanma dengesini sağlamayı planlıyoruz” dedi.
Uygulanabilirlik, sürdürebilirlik ve yerel halk ile etkileşim prensipleri doğrultusunda projenin başarısı için yereldeki sivil örgütlenmelerin katılımının bir zorunluluk olduğu belirtilen toplantıda; projeye destek için Kuşadası Ekodosd (Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği) ile de aralarında işbirliği protokolü yapılarak, bu örgütlenmenin de projeye dahil edileceği bildirildi. Elbirliği ile çalışarak gölün bir an önce kurtarılması için mücadele edilmesi konusunda görüş birliği sağlandı.

Yörede Bilgilendirme Gezisi Yapıldı
Kapıkırı Köyü-Selena Restoran’da yapılan bilgilendirme toplantısı sonrasında basın görevlilerine Bafa Gölü’nün doğu bölümü gezdirilerek, sorunlar anlatıldı. Selene Restoran’da verilen öğle yemeğinde, Beşparmak Dağları’nın yerel halk ozanı Sazcı Mehmet Akgün, Ege türkülerinden oluşan bir konser verdi. Programın öğleden sonraki bölümünde, gölün batı yakasında bulunan Serçin Köyü civarında inceleme yapıldı ve göl kıyısında yaşanan sorunlar burada da incelendi. İkinci gün ise; gelen basın görevlilerine bilgi verildikten sonra, Bafa Gölü’nün çevresindeki belli noktalarda yapılan gezide sorunlar anlatıldı.

“Projeye sonuna kadar destek vereceğiz”
Serçin Köyü, Bafa Gölü’nde yaşanan sorunlardan en çok etkilenen yerleşim. Köyün Muhtarı Aşkın Karadayı; “gençliğimde gölün suyundan çay yapar, içerdik. Gölde sarı balığın yok olması nedeniyle yöremizin özgün yemeği ‘kılçık seçmesi’ni yıllardır yiyemiyoruz. Eskiden tonlarca yılan balığını tırlarla İtalya’ya gönderirdik. Şimdi ise ancak kendimize yetebilecek kadar avlayabiliyoruz. Eskiden balıktan kazanılan parayla tarımdaki masraflarımızı karşılardık. Şimdi yıldan yıla yoksullaştık. Yöre insanı olarak bizlerin ve göldeki doğal yaşamın kurtuluşu temiz ve sürekli suya bağlı. Umudumuzu yağacak yağmurlara ve Çine Barajı’nın bitmesi halinde oradan gelecek suya bağladık. “Bafa’ya Su-Ege’ye Bereket” projesi bizde heyecan yarattı. Projeye sonuna kadar destek vereceğiz” dedi.

Proje İle Ne Amaçlanıyor?
Göle dökülen nehir sularının azaltılması ve kirletilmesiyle kimyasal içeriği değişen ve azalan oksijen miktarından dolayı yüz binlerce balığın ölmesine ve ekosistemin geri dönülmez bir kavşağa sürüklenmesine neden olunan Bafa Gölü, uzun süredir ölüm kalım savaşı veriyor. Bunun dışında gölle bağlantısı bulunan Büyük Menderes nehrinin bir set ile bağlantısının tamamen koparılması ve gölün çevresine kurulmuş zeytinyağı fabrikaları atıklarının arıtılmadan göle dökülmesine göz yumulması da felakete davetiye çıkarıyor.
“Bafa’ya Su-Ege’ye Bereket” projesi kapsamında Bafa Gölü çevresinde 350.000 dekarlık tarım alanında damla sulama yönteminin yaygınlaştırılması ve %70’e varan (yılda 60 milyon metreküp) su tasarrufu yapılması hedefleniyor. Bu da yılda 10 Abant Gölü’ne eşdeğer suyun kazanılması anlamına geliyor. Söke, Didim ve Milas çevresinde uygulanacak projenin ilk iki yılında pilot bir alan oluşturularak, bölgede 12 köydeki 3.000 çiftçiye ulaşılacak. Coca-Cola Türkiye ile WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) beş yıllık işbirliği ile Bafa Gölü’ne 1 milyon dolar yatırım yapacak.

Haber: Şenol ESKİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir