Atatürk'ü Sümer Ezgü Canlandırmış

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 yılında Bursa’daki baloda vals dansını yarıda kestirerek yaptığı zeybek oyunu, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle belgesele dönüşmüş. Çekimleri tamamlanan kısa film belgeselinde Atatürk rolünü üstlenen Sümer Ezgü, belgeselin 19 Mayıs’ta gösterime girmesiyle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyormuş.

Sarı Zeybek kısa film belgeselinin ana Sponsorluğunu ve ev sahipliğini Bursa Büyükşehir Belediyesi, yapımcılığını JOY PR Yapım adına Yasemin Nak’ın üstlenmiş, organizatörlüğünü Arif Ekşi, supervisor ve müzik yönetmenliğini Sümer Ezgü, yönetmenliğini Biray Dalkıran, görüntü yönetmenliğini de Aşkın Sağıroğlu yapmış.

Sarı Zeybek kısa film belgeseli bir çok ilke imza atıldığına dikkat çeken Sağıroğlu, bunları şöyle sıralamış: İlk defa Atatürk’ün hayatından Türk sanatı ile ilgili bir kesit kısa film belgeseli olarak canlandırılmış. Ülkü Adatepe ilk defa Atatürk belgeselinde yer almış. Derya Ergün ve Ahsen Gülkaya Türkiye’de ilk defa ‘Gel 10 Silicone‘ yöntemi ile Atatürk maskesini yapmış. Araştırmacı Ercan Çitlioğlu Sarı zeybek kısa film belgeselinde oynamış. Çekimlerde 1938 yılında baloda giyilen orijinal kıyafetler Bursa Osman Gazi Kız Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılmış.

~~~~~~~~~~~~~~

Şimdi buraya kadar her şey iyi, güzel, hoş… Lakin bu Gel 10 Silicone bilmemnesi yöntemini uygulayan muhteremler, elde ettikleri neticeye hiç mi dikkat etmemişler? Atatürk gibi hayatının her döneminde yakışıklılığı dillere destan olan bir lideri, korku filmlerinden fırlamış bir figürana döndürmek neyin nesidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir