Atatürk ve Böcek İsmi

“Hankó Béla” Macar zoolog, ihtiyolog, ornitolog, bilim tarihçisi. Cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu’ya gerçekleştirdiği arazi çalışmalarında iç sularımızdan keşfettiği bazı balık türlerini kendi deyimiyle “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu majesteleri Mustafa Kemal’e” ithaf eder.

Hemigrammocapoeta kemali (Hankó, 1925); Cobitis turcica Hankó, 1925 bunlardan bazılarıdır*. Atam durumdan haberdar oldu mu bilmiyorum lakin olsaydı benim atam bundan büyük memnuniyet duyardı. Zira kendisi “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” deyişinin sahibidir. Dün bir böcek türüne “Sütçü İmam” ismi verildi diye feveran eden ham softa kaba yobazlarla (bakınız), “Atatürk’e böcek ismi verildi” diye bilip bilmeden çemkiren ADD başkanı sayın Tansel Çölaşan ve CHP Erzurum İl Başkanı sayın Şahin Cananoğlu’nun kafa yapıları ve kültürleri aynıdır; aralarında zerre fark yoktur. Bu kafa yapısı “söyletmen vurun”, kültür ise “linç” kültürüdür.

Şimdi ben sayın Tansel Çölaşan’ı Roma Hukukunu ve onun en temel düsturu olan “vur ama önce dinle ve anla” yı yeniden idrake davet ediyorum. Bir sistematik zooloji uzmanından konu hakkında malumat almalıdır. Ayrıca hocamız, meslektaşımız Prof. Dr. Erol Yıldırım’dan ve Atatürk’ü taltif maksadı ile bilimsel çalışmalarını onun manevi şahsına adayan yerli ve yabancı diğer sistematik zoologlardan ivedilikle özür dilemelidir.

*Hankó, 1925. Fische aus Klein-Asien. Annales Historico-Naturales Musei Nationalis Hungarici v. 21: 137-158.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir