Prof. Dr. Asuman Baytop

Prof. Dr. Asuman Baytop

1920’de İstanbulda doğan Asuman Baytop; İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da yapmış ve Haziran 1943’te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Eczacılık Okulu’ndan mezun olmuştur. Aynı yılın Eylül ayında, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Farmakobotanik ve Genetik Kürsüsü’ne asistan olarak girmiş ve burada Genel Botanik, Farmakobotanik ve Farmakognozi ders ve laboratuvarlarında Ord. Prof. Dr. A. Heilbronn’un asistanlığını yapmıştır.

1947-1949 yılları arasında İsviçre’ye gitmiş, Zürich’te Eidgenössische Technische Hochschule’nin Eczacılık Enstitüsü’nde, Farmakognozi branşınd, Prof. Dr. H. Flück’ün yanında doktorasını yapmış ve Dr. sc. nat unvanını almıştır. Haziran 1949’da yurda dönmüş ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacı Okulu Farmakognozi Kürsüsü’ne asistan olarak girmiştir. 1952’de Üniversite Doçenti olmuş, 1954’de aynı kürsüde doçent kadrosuna atanmış, 1963’te Üniversite profesörü olmuş ve 1964’te Eczacılık Fakültesi içinde kurulan Farmasötik Botanik Kürsüsü direktörlüğüne getirilmiştir.

Araştırma konuları: Türkiye’nin tıbbi bitkileri, Türkiye florası, Trakya florası, Su bitkileri, Solanaceae, Apocynaceae, Gramineae, Typhaceae, Papaveraceae familyaları ve Bitkisel drogların anatomisi.

Not: Fotoğraf, Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer‘in koleksiyonundan, izniyle alınmıştır. Hocama teşekkürü borç bilirim.

“Prof. Dr. Asuman Baytop” üzerine 2 yorum

  1. hocam ben bu sene tıbbı ve aromatik bitkiler bölümünü kazandım ıspartada okuyorum ama kendimi bu bölümle ilgili geliştirmek istiyorum sizin bana bi öneriniz mutlaka vardır sizin desteğinizi istiyorum nasıl ve ne yapmam gerektiğimi yazmanızı istiyorum öğretmenimizin asistanı sizin bilgileri okumamı istediler şimdiden çok teşekürler

  2. Yedi yıldır Ağrı Dağı florası üzerinde bir kitap çalışmam devam ediyor. Sizin Botanik Klavuzu kitabınızdan da faydalanmak istiyorum.Ama aramalarıma rağmen bulamıyorum. Nerede bulabileceğime dair bir fikriniz, desteğiniz olursa çok memnun olurum.SAYGILAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir