Alanya, Mayo Yasağı Ve Kaybedilen Değerler

Benim güzel Alanyam bu seferde, mayo yasağı ile gündemde. Gerçi olup biten, alınan bir karar yok şu ana kadar, sadece (beğenelim ya da beğenmeyelim) bir fikir beyan edilmiş.

Efendim hadise kısaca şu; DP’li Belediye Meclis Üyesi Hilmi Arıkan, son aylarda Alanya’da ahlâki bir erozyon yaşandığını, vatandaşların da bu durumdan son derece rahatsız olduğunu, Ramazan ayında turistlerin mayolarla sokakta dolaşmasının vatandaşları rahatsız ettiğini söylüyor ve devam ediyor, “Turistler neredeyse vücudunun tamamını açıkta bırakan kıyafetlerle cadde, sokak, ana yol, çarşı ve pazarda pervasızca dolaşmaktadır. Turistler uyarılabilir. Bilindiği gibi belediyelerin, halkın huzur ve refahını temin etme konusunda önemli görevleri vardır”

Sayın Arıkan’ın bu fikrine istinaden, AKP’Lİ Şükrü Sadullahoğlu ise “Mayosu 20 santim olan bir kadın turisti sokakta yürürken gördüm. Niçin böyle dolaştığını sorunca, bu konuda uyarılmadığını söyledi. Demek ki uyarılsalar böyle dolaşmayacaklar” diyor.

Bir bir daha ikidir. Ucuz turizm hizmeti beraberinde kalitesiz turisti getirir. Hele hele bu kalitesiz turist; eğitimsiz, cahil işgücü ve patron egemen müesseselerle buluşunca ortaya tümden bir kepazelik çıkar. Yıllar var, Alanya’ya gelen turistler şehir içerisinde hemen her haltı yerler. Kendi ülkelerinde yapamayacakları, yapmaya cesaret dahi edemeyecekleri eylemleri fütursuzca sergilerler. Hiç kimse, şirin görünmek adına onlara müdahale etmez. Edemez demiyorum, etmez.

Alanya Belediyesi meclis üyelerinin endişelerine ben bir Alanyalı olarak katılmıyorum. Daha doğrusu bu yaklaşımlarını kesinlikle samimi bulmuyorum. Peki neden?

Efendim, sayın Arıkan son aylarda Alanya’da yaşanan ahlâki erozyondan bahsetmiş. Acaba kendisi, Alanya’da yaşamıyor mu? Bu ahlâki erozyon son aylarda mı başladı? Benim bildiğim, Alanya sahip olduğu ahlâki değerleri, doğaya ve insana özgü güzelliklerini yitireli çok oluyor. Alanya’nın önde gelenleri, büyükleri turizm adlı kumarda kaybettiler sahip olduğumuz hemen her şeyi Alanya ve insanlık adına.

Sayın Arıkan; babamın dükkân sahibi, Allah rahmet eylesin Hacıkadiroğullarındandı. Ağaydı. Ben onu bir kez bile görmedim dükkânımızın önünden geçerken. Kirasını ödeyemeyenler, geciktirenler utanıp sıkılmasınlar diye semtimize uğramazdı. Şimdilerde Alanya’da kim kime bu hoşgörüyü gösteriyor? Hangi dükkân sahibi…

Ben üniversite tahsilimi Alanya’lı Mimar Mehmet Özcan’ın sayesinde tamamlayabildim. Onun maddi ve manevi destekleriyle. Beni okutan Mehmet Özcan’ın maddi gücü değildi sayın Arıkan, Alanyalıların gönül zenginliğiydi.

Sonra Dimçayımız vardı belki hatırlarsınız sayın Arıkan; cennet bahçelerine özenip yaratmıştı ulu yaradan onu. Çamlarla bezeli kalemiz. Halk plajımız, Tepe mahallemiz, Tratamız vardı.  Kuyular önündeki ulu çınarımız, iskelemiz vardı yahu, iskelemiz. Hani yaz akşamlarında tüm Alanya’lı ailelerin gezintiye çıktıkları. Bamyacıdan, Çamlıcadan alınan dondurmaların; okul çocuklarının harçlıklarını çıkartabilmek için sattıkları, buzlu mantiriçlerin yenildiği, böcü bokuyla yakalanan minanurların sevincine gark olduğumuz İskelemiz. Turizm adına, o bile Alanya’lılardan çalındı.

Yukarıda yazdıklarım Alanya’nın sahip olduğu güzelliklerden sadece bir kaç tanesiydi. Bunlar gibi onbinlerce değerimiz erozyona uğrarken aklınız neredeydi sayın Arıkan? Alanya karış karış Almanlara satılırken; kamuya ve vatana ait tüm doğal güzellikler turizm adına harcanırken sizler neredeydiniz? Damlataşta dedelerimizin, ninelerimizin mezarlıkları taş duvarlarla çevrilip; bir duadan, yoksul bir fatihadan alıkonulacakları düşünülmediği günlerde siz ve ahlâk anlayışınız neredeydi?

Son sözüm; Alanya’nın sorunu sizlersiniz, turistlerin mabadı değil. Onun değerlerine ve aziz hatırasına sahip çıkmayanlar, çıkamayanlar. Sizler…

Hatırlatma: Ahlâk, bireyin hayatının gayesinin ne olması gerektiğini tayin eden, bu gayeye erişmek için nasıl bir seyir tutturması gerektiğini gösteren, faaliyetleri sırasında yapmak zorunda kalacağı tercihlerde kendisine rehberlik edecek değerler hiyerarşisini ve prensipleri nasıl elde edeceğini gösteren bir sistemdir.

Not: İlk iki paragrafta yer alan ve ilgili habere ait bilgiler, Yeni Alanya Gazetesi ağ sayfasından alınmıştır.

“Alanya, Mayo Yasağı Ve Kaybedilen Değerler” üzerine bir yorum

  1. Bu çağda özellikle ekmeğini turizmcilikten kazanan bir yerde bu tarz turizmi batıracak düşünceleri sakıncalı görüyorum. Bu tarz haberin dünya medyasında bile haber olması alanyanın turizmine kaybettirdi. İnsanların özellikle Alanya’ya gelmeyi düşününen tatilcilerin kafasına yanlış şeyler sokan bu tarz insanları esefle kınıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir