Akvaryum Balıkları İçin Canlı Yemler

90’lı yılların Ankara’sında, yüreğimde her an büyüttüğüm Akdeniz ve Alanya hasretini bastırmanın yegane yolu, Hidrobiyoloji laboratuvarında üzerimize zimmetlenen 30’a yakın akvaryumun bakımını yapmaktı. Akvaryum tankının içerisinde umarsız gezinen Neon sürüleri, karanlık mavilikleri ışıldatan kolyoz alaylarını anımsatırdı, tersane açıklarında, gavur limanında. Ağızında yavruları, bir taşın ardına sığınıp sabırla imtihan olanı anamı; bilgece tavırlarıyla dolananı babamı hatırlatırdı. Hani kimileri yükler ya bir kuşun kanadına umutlarını, sevdalarını; ben de minicik, rengarenk balıkların yüzgecine yüklemiştim o yıllarda en insanca duygularımı, hasretlerimi. İşte o günden bugüne hep sevmişimdir akvaryumları, akvaryum balıklarını.

Tenebrio molitor
Un Kurdu

Efendim, yukarıda zikrettiğim yıllarda akvaryum balıklarımızın canlı yem ihtiyacı için genellikle Ulus’taki Akvaryumcular Çarşısına gidip, Tubifex kurdu satın alırdık. Laboratuvara getirdiğimiz Tubifex kurtlarını, mide muhteviyatlarını boşaltmaları için uzunca bir süre akar su altında bekletir, ardından yedirirdik balıklarımıza. Küçük çaplı bu sterilizasyon ve temizlik bile bazen zararlı organizmaların balıklarımıza sirayetini engelleyemezdi.

Son yıllarda ülkemizde farklı türlerde canlı yemler satılmaya ve kullanılmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de bilimsel adı Tenebrio molitor olan Un Kurdu. Gerçi un kurtları canlı yem olarak daha ziyade sürüngen ve araknid (akrep, tarantula vs.) besleyenler arasında popülerler ancak akvaryum balıkları tarafından da iştahla tüketildiklerine dair şahsi gözlemlerim mevcut. Üstelik bakımları esnasında un, kepek, bira mayası, kuru kedi maması, yulaf gibi protein içerikleri yüksek, sıhhi ve balıklara zarar verebilecek organizmalar bakımından steril yataklıklar kullanıldığından dolayı hem çok besleyiciler; hem de nasıl bir ortamda gelişip beslendiklerini gördüğünüz için içiniz rahat, gönül ferahlığıyla besleyebiliyorsunuz balıklarınızı.

Un kurtları larva dönemlerinden, pupa evresine girinceye kadar tüm holometabol böcekler gibi sık sık deri değiştiriyorlar. Bu deri artıkları yataklıklarının içerisinde birikiyor. Ben bu artıkları da toplayıp, kuru yem olarak balıklarıma veriyorum. Tıpkı canlıları gibi, bu artık derileri de severek yiyorlar.

Deri Artıkları

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, deri artıklarının yem olarak kullanılmalarından evvel un gibi yataklık malzemelerinden tamamen arındırılması. Aksi taktirde akvaryum suyuna un karıştırabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmenin en etkili ve pratik yolu ise, deri artıklarını ince göz açıklığına sahip bir süzgeçle kuvvetlice elemek. Un kurtlarının temini ve bakımına dair ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir, aşağıdaki video sayesinde de parmak uçlarımı ölçek alıp Un kurtlarının boyları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz (gerçi larva dönemleri esnasında sürekli boyutları değişiyor. Bu yüzden farklı boyuttaki balıklar için, farklı boyutlarda un kurtları kullanılabilir).

[googlevideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-5236147002766000715[/googlevideo]

“Akvaryum Balıkları İçin Canlı Yemler” üzerine bir yorum

  1. selamlar.ılk olarak un kurdunun yumurtasını unun ıcıne hangı canlı nasıl koyacak.unu acık alana bırakıp beklememmı lazımdır.yanı aslında sınek larvası falansa kısın sınekte olmaz etrafta.ıkıncı sorum hıc artemıa buyuttunuzmu.bunu baya buyutebılenler var.ben beceremedım.az bı sut dok ılk etap dedıler les gıbı su oldu.sonra suyu suzup kaya tuzu ıle tuzladıgım su yaptım .tuz fazla kactı galıba hepsı oldu.sıvrısılek larvası yakalıyorum havuzlardan ama sımdı o da yok.pıre bulmak zatan mumkun degıl.<belkı bıldıgınız bıyer vardır dıye soledım .kurta gelınce benım balıklar cok cok kıymetlı balıklar.yınede cok dıkkat ederek verıyorum ama sureklı sıkıntılı oluyorum.hos balıklar dıcus onların bagısıklıkları var ama bagırsak parazıtı olur dıye cekınıyorum.ıstanbuldayım.su piresı ıcın bıldıgınız bır yer varsa ve adres verebılırsenız memnun olurum.bana musaıt oldugunuzda msg atarsanız memnun olurum.ben akvaryum hastasıyım.benım ıcın onemlı bunlar.sımdıden tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir