Akrep Nedir?

Google Analytics, ağ siteme uğrayan ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeler ile geldiğini gösteriyor. Bununla ilgili kısa bir yazıyı geçenlerde yayınlamıştım. Şimdi son bir ay içerisinde kullanılan anahtar kelime ya da kelimelerden bazı seçmeceleri paylaşmak ve soru şeklinde olanlarına da cevap vermek istiyorum.

Akrep Nedir? Akrep; Hayvanlar aleminin (Regnum: Animalia), Eklembacaklılar şubesinin (Phylum: Arthropoda), Örümceğimsiler sınıfının (Classis: Arachnida), Scorpionida takımına (Ordo: Scorpionida) mensup canlılara verilen isimdir.

Biyolojide Böcekler Niçin Büyük Değildir? Bu soru ile ne kastedildiğini anlayamadım. Böcekler; hayvanlar aleminin en kalabalık gruplarından bir tanesidir. Hatta karada böcekler (Insecta), denizlerde ise kabuklular (Crustaceae) hakim hayvan grubudur. Lakin bu soruda kastedilen cüsse itibariyle büyüklük herhalde.

Biyolojinin böcekleri inceleyen bilim dalına Entomoloji adı verilir. Tarantulalar böcek değil, örümcektirler; dolayısyla entomolojinin ilgi alanına girmezler.

Böğü eşit değildir Örümcek. Bu konuda daha evvel bir yazı yayınlamıştım. Dileyenler buradan okuyabilirler.

En Ölümcül Akrep Araknid (Akreplerin de dahil olduğu Arachnida sınıfı canlılarına verilen genel isim) sokmalarında ölüm olayı; sokulan vücut bölgesi, sokan araknidin türü, zehire maruz kalan kişinin bağışıklık sistemi gibi bir çok etkene bağlıdır. Lakin bir genelleme yapacak olursak, en ölümcül akrep türü Leiurus quinquestriatus tur. Bakınız…

Fare Omurgalı Bir Hayvan mıdır? Evet fareler bir omurgalı hayvandır. Hayvanlar alemindeki genel yerlerini şu şekilde özetleyebiliriz; Memeliler sınıfı (Classis: Mammalia), Kemirgenler takımı (Ordo: Rodentia), Muroidea üst ailesi (Superfamily: Muroidea).

Hamam Böceği Yemi Esasında bu da çetrefilli bir soru. Bu sorudan kasıt hamam böceklerini öldürmek için kullanılan zehirli yemler ise; bilgim yok. Bilakis, bencileyin evde beslemek için ne çeşit yem kullanılır ise hemen cevap verebilirim. En ideali kuru kedi maması. Beslediğiniz hamam böceğinin iriliğine göre kuru kedi mamasını öğütüp verebilirsiniz. Yok Blaberus parabolicus ya da Blaptica dubia gibi iri türleri besliyorsanız öğütmenize gerek bile yok. Yalnız ergin altı bireyleri de düşünmek lazım. Bu sebeple kuru kedi mamasının yanında, irmik, yulaf ezmesi, kuru üzüm, bazen de taze meyve (bilhassa muz) takviyesi faydalı olacaktır.

Köpek Tür İsimleri Evcil köpeğin tür ismi biyolojik olarak Canis familiaris tir. Bazı otoriteler Canis lupus familiaris i de kullanırlar. Bu sorunun doğru soruluş biçimi köpek ırk isimleri olmalıydı bence. Zira köpeğin tek bir tür ismi vardır. Siberian Husky, Golden Retriever, Colie, Border Colie gibi kelimeler köpek ırklarına verilen isimlerdir.

Köpekler Uçar mı? Evet uçakların kargo bölümünde uçabilirler.

“Akrep Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. İlahi Boğaç!!! Sabah sabah sen beni güldürdün Allah ta seni güldürsün 🙂
    Sahi bizimkini ara sıra uçarken görüyorum ben 🙂

  2. Geri bildirim: Jessie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir