Akrep Besleyenlerin Dikkatine!

Yavrulu Akrep

Uzun zamandır müdavimi olduğum Tarantulam.com sitesinde, doğadan toplanan bazı akreplerin besleyicilerinin elinde doğum yaptığına sıkça rastlar oldum. Özellikle gençlerin, akreplere göstermiş oldukları ilgi ve merak benim açımdan son derece sevindirici. Dünya’nın bir çok ülkesinde olduğu gibi, son yıllarda araknidler ülkemizde de birer pet hayvanı olarak kabul görmeye başladılar. Bu konuda Tarantulam.com ekibi, ülkemizde bu konunun öncülüğünü yapmıştır.

Biyoloji camiasında; yan gelip yatmak, ek dersler ve saçma sapan projelerle keselerini doldurmaktan başka bir şey düşünmeyen; mensup oldukları disiplinin toplum içerisinde sevilip, popülerleşmesi için kılını kıpırdatmayan bir çok akademisyenin aksine, hobileri haricinde biyoloji ile hiç bir bağlantıları bulunmayan Tarantulam.com ekibi taktir edilesi çocuklardır.

Herneyse… Gelelim doğadan hamile iken toplanıp, besleyicilerinin elinde doğum yapan akreplere. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Ergin akrepler genellikle cam, plastik gibi kaygan düz yüzeylere tırmanamazlar. Akrep besleyenler bunu bilirler ve hatta çoğu zaman akrebin konulduğu kabın ağızı açık bırakılır. Oysa yavru akrepler bacak yapılarından dolayı cam da dahil hemen her türlü yüzeye rahatlıkla tırmanabilirler. Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi; canlı doğan yavruları anne sırtına alır ve türlere göre değişmekle birlikte, yavrular genellikle ilk deri değişimine kadar annenin sırtında kalır, ardından anneyi terk ederler.

Şayet yavrular anneyi terk ettikleri dönemde, muhafaza edildikleri kabın materyali her ne olursa olsun, üzeri kapalı değil ise, yavruların kaptan kaçma olasılıkları çok yüksektir. Evinizi akrepler basar! Bazı yetiştirici ve besleyiciler bu dönemde, muhafaza kabının üst kısmına boydan boya vazelin sürmeyi tavsiye ederler. Mantıklı olmakla birlikte; bu uygulamada, vazelinin yavruların ölümüne sebep olma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir