Helal Olsun!

Samimi olmayı vaad edebilirim; tarafsız olmayı asla! Goethe

Başlık hakkında çok düşündüm. Önce “Destek mesajıdır!” diyeyim dedim. Sonradan fikrim değişti, doğrudan “A. Murat Eren’e destek mesajıdır!”  diye yazdım. Uygunsuz olur düşüncesiyle yazdığımı sildim. “Adın Anılsın Murat Eren”, dua gibi. Bunu da beğenmedim. Nihayetinde “Helal Olsun!” da karar kıldım. Öncelikle, çok sevdiğim öğretim üyesi biyolog bir kardeşimin lafı vardır, onu zikredeyim; “Bizdeki etik etik değil, eksik etekdir” der. Bugün bir kez daha idrak ettim bunu.

Efendim, olaylar zinciri A. Murat Eren’in geçtiğimiz günlerde kişisel ağ sayfasında “İmece Usulü Bilim Cinayeti Konferansları” başlıklı bir yazı kaleme almasıyla başladı (buradan). Kahramanımız aynı başlıklı yazısında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde, 27-29 Nisan 2011 tarihlerinde düzenlenecek olan “Uluslararası Bilişim Konferansı” nı irdeliyor ve bence de haklı olarak konferansa dair bir takım eleştirilerde bulunuyordu. Olay 28 Ocak günü, A. Murat Eren’in bu yazısının Odatv.com haber sitesinde “Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Skandal” başlığıyla yayınlanmasıyla (buradan) yükselişe geçti ve dün Çomü.tv ağ sayfasında “A. Murat Eren hakkında Suç Duyurusu” başlıklı bir başka yazının kaleme alınmasıyla zirve yaptı (buradan).

Şimdi yazılanlar ortada. A. Murat Eren ortaya bir sav atmış. Savını bulgularla desteklemiş ve bir sonuca varmış. Doğru ya da yanlış; fikirlerini dürüstçe, korkusuzca nazik bir üslupla kaleme almış. Böylesi bir hadiseden sonra onun yazısında adı geçen kişi ya da kişilerin yapması gereken, ona onun üslubuyla yanıt vermeleriydi. Yanılmış olabilir, yanlış yorumlamış olabilir, hata yapmış olabilir… Ona hakaretler yağdırmak hele hele “Sayın Murat Eren […], sizin bizim makaleyi anlayacak kapasiteniz olduğunu zannetmiyorum.” diye başlayan bir cümleyle savunmaya geçmek; onun haklılığını, düşünen beyinlerde perçinlemekten öteye geçmez. Bir yazı alırsın kaleme, onun savlarını teker teker çürütürsün. Bilim adabı bunu gerektirir. Eğer yazdıklarının hakaret içerdiğini düşünüyorsan şahsen “suç duyurusunda” bulunursun. Hukuk verir kararını.

Elbette Çomü.tv ağ sayfasında yazılanlar, A. Murat Eren’in eleştirdiği kişi ya da kişilerce kaleme alınmamış. İşin en vahim yanı kimin tarafından yazıldığı meçhul. Şahsen yazının altında bir imza göremedim. Ağ sayfasının künyesinde yazan şu; “Çomü.tv, Çanakkale Kent Konseyi WebVizyon Çalışma Grubu tarafından oluşturulmuş Üniversitemizi Tanıtım Portalıdır”. Şimdi soruyorum… İthamlara maruz kalanlar varken, bu portala mı düşer A. Murat Eren hakkında suç duyurusunda bulunmak? Onu afişe etmek.

Ve seviyesizliğin had safhası…

Şimdi biz sana soruyoruz Sen kimsin A. Murat Eren. Sen hiçbir bilgin olmadan Biyoloji alanında doktora yapmaya başlamışsın. Bu etik değil. Öğrenciliğin ve akademisyenliğin sırasında biyoloji ile ilgili hiçbir bilgin yok. Kendinde itiraf ediyorsun hiçbir bilgiye sahip olmadan mezun oldum diye. O zaman Senin Amerika’daki üniversiten para ile diploma veren bir üniversite öyleyse. O zaman oradaki akademisyenlerde para karşılığı her şeyi yapıyorlar demektir.

Farklı bir daldan gelen şahsın “Biyoloji” alanında doktora yapmaya başlamasının neresi etik değil? Bilim hiç kimsenin tekelinde değildir! Bir insan bırakın doktora yapmayı, biyolog olmadan, Biyoloji lisans eğitimi almadan da çok başarılı bir biyolog olabilir. Bilim tarihi bunun sayısız örnekleri ile doludur. Kaldı ki A. Murat Eren, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olsaydı da sizin verdiğiniz listedeki derslerden hiç bir şey anlamayacaktı.

Bu böyle sürer gider … Bunca tartışmaya neden olan yazıyı ilk okuduğumda da yazarına hak vermiştim. Sonrasında yapılan yorumlar, söylemler, aba altından sopa göstermeler yazarın haklılığını, en azından arı kovanına çomak soktuğunu ispatlar nitelikte. Son söz olarak şunları söylemek istiyorum… Yazdıklarından dolayı A. Murat Eren’e acımasızca saldıranlar, bel altından vuranlar. Hele hele lafı “gittiğin yerde kal” demeye getirenler. Ne A. Murat Eren Bruno’dur. Ne de Türkiye, ortaçağ İtalya’sıdır. Bu ülkede hala dürüst, onurlu, bilimin evrenselliğine ve cumhuriyetin getirdiklerine yürekten inanan bilim adamları olduğunu asla unutmayın. Dün “Paul Langevin” ı sırtlarında taşıyıp, Alpleri aşırtan Fransız partizanların ruh ikizleri; “Hocamın atının sıçrattığı çamur elbiseme süstür” diyen büyük dehanın dölleri, henüz Anadolu topraklarında tükenmedi. Bu böyle biline!

Not: A. Murat Eren ile hiç bir tanışıklığım yoktur. Kuvvetle muhtemel dünya görüşlerimiz, bilime ve hayata bakış açılarımız da farklıdır!  Şayet bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız lütfen bir kaç yıl evvel yazdığım Hocam başlıklı şu kısacık yazıyı da okuyunuz. KBK…

“Helal Olsun!” üzerine 3 yorum

 1. Sayın Kadir Bey, yaptığınız çalışmalar harika tebrik ederim. Fakat Ben sizin bazı düşüncelerinize katılmıyorum. Şöyle. Siz bu yayınları yapmak için bölüm okudunuz, yüksek lisans yaptınız ve doktora öğretimi yaptınız veya yapacaksınız. Ben yazılımcıyım. Sizin bölümünüze geldim ve ben doktora yapmak istiyorum beni alacaksınız dedim ve beni sizin mezun olduğunuz bölüme aldınız. 1 yıl yabancı dil eğitimi aldım konuları almak için, 1 yılda toplam 8 ders aldığımı farzedelim. 1 yılda tez çalışması yaptım ve bir şekilde (şeklini söylemiyorum) doktoramı aldım. Yani 3 yılda doktoramı bitirdim. (Bilim kimsenin tekelinde değil biliyorum) benim karşı çıktımız şu 3 yıl gibi bir sürede hiç bir bilgi almadan uzmanlaşmak mümkünmü. Yanlızca doktorada alınan dersler uzmanlaşmak için yetermi? Ben zannetmiyorum. O zaman bende 20 000$ cebime koyayım ve 3 yıl içinde herhangi bir bölümünde Amerika’da doktora yapabilirim. A. Murat Eren’in doktora yaptığı üniversitenin doktora programına baktım. O doktoradaki dersler içinde geçen latince kelimeleri anlamam ve öğrenmem için 1 yıl geçmesi gerekiyor. Hani ben çok zekiyim ya 1 ayda öğrendim, hemde anadilim dışında ingilizce olarak. Derslerinde bir kaç konunun ingilizcesini çvireyim dedim (ingilizcemde iyidir hani) abi moralman çöktüm, bir sürü latince kelime her üç kelimesinden biri latince, ya o neydi bu neydi diyene kadar 1 sayfalık metni valla 1 saat zaman harcadım. (Bakın benim hiç bir bilgim yok, hemde ingilizcem mükemmel olmasına rağmen)

  Ya bende bir şeye takıldım, A. Murat Eren’in CVsine baktım, iris tanıma ile ilgili hiç bir çalışma yok. Adını unuttum şimdi bir prof. un makalesine yorum yapmış. Ya bende bakayım dedim şu makaleye , adam bir yöntem kullanmış hakkatten 2005 yılında bende duymamıştım. Yani çok az çalışma yapıldığını biliyorum. A. Murat Eren yanlızca atıp tutmuş, bu hiç hoş değil, yazıktır günahtır.

  Bende mesela
  Kunt, K.B., Tezcan, S., Yağmur, E.A. 2011. The first record of the family Selenopidae (Arachnida: Araneae) from Turkey. Turkish Journal of Zoology. [Baskıda (Zoo-0906-49)]
  makalenizi ele alayım, diyeyimki the family Selenopidae yazdığınız yazı sitilini beğenmedim, biçimsiz yazmışsınız, bunu türkiye’de ve yurt dışında başkalarıda inceledi, yaptığınız yöntemi beğenmedim gibi laflar ettim.

  Ben bu konuda hiç yayınım olmadan sie yorum yapmam bilimsel anlamda etikmidir değilmidir, lütfen söyleyin. ben bunlara takıldım.

  Saygılarımla

 2. Çanakkale’yi bilim kentine dönüştürme kapsamında ve internet haftası etkinleri içinde Webvizyon çalışma grubumuz Çanakkale Kent Konseyi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Belediyesi, Sivil toplum örgütleri, Uluslar arası Topluluklar, Yurtiçi ve Yurtdışındaki Üniversiteler ve Bilim Adamları ile işbirliği yaparak 27-29 Nisan 2011 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’in onursal başkanlığında ve Mevlana Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Bekir Karlık’ın (Çanakkale Damadı) yardımlarıyla Uluslararası Bilişim Konferansı (International Conference on Informatics) düzenleyeceğiz.

  Bilindiği üzere geçen yıl İnternetin Türkiye’ye gelişinin 17. yıl dönümünde Çanakkale İnternetini büyütmek, yeni projeler başlatmak, İnterneti geniş kitlelere tanıtmak, yaymak, toplumun gündemine İnterneti yerleştirmek ve Çanakkale İnternetine ivme verecek etkinliklerin yapılması amacıyla 5-18 Nisan 2010 tarihleri arasında “Çanakkale İnternet Haftası” olarak gerçekleştirdik.

  Bu kapsamlar içinde 12 – 14 Nisan 2010 günleri Çanakkale Kent Konseyi ve Çanakkale Web Vizyon Çalışma Grubu olarak Deniz Müzesi Konferans Salonunda “e-Türkiye, e-Devlet, e-Sağlık, e-Eğitim ve İnternet” Konulu Bilişim Konferansı ve Belediye Sosyal Tesislerinde “Dünden Bugüne İnternet” fotoğraf ve afiş sergisi Internet Haftası Etkinlikleri yaptık.

  Internet haftası etkinliklerinde yapılan Bilişim Konferansının ana teması e-Türkiye, e-Devlet, e-Belediye, e-Okul, e-Rehberlik, e-Eğitim, e-Kültür, e-Tanıtım, e-Reklam, Uzaktan Eğitim, e-Maliye, e-Sağlık, e-Askerlik, e-Hastane, e-Ticaret, e-Sanayi, e-Fabrika, e-KOBİ, e-Güvenlik, e-Denizcilik, e-Gümrük, e-Hukuk, e-Turizm, e-Bankacılık, e-Ulaşım, e-Map, e-Oyun, e-Dergi, e-Televizyon, e-Gazete, ISS (İnternet Servis Sağlayıcılar) ve İnternetin altyapısı, çalıştırılması ve uygulamaları konuları olmuştur..

  Çanakkale’nin tanıtımını yapmak ve Bilişim Konferansına Avrupa Birliğinden destek almak için İnternetin Türkiye’ye gelişinin 18. yıl dönümünde 2. Bilişim Konferansını Uluslar arası yapmayı hedefledik. 28 Şubat 2011 tarihinde Avrupa Birliğine 26-28 Nisan 2012 tarihindeki 3. Bilişim Konferansına destek için başvuracağız.

  Sayın Basın Mensupları,

  Daha önce ÇOMÜ’de arş.gör. olarak çalışmış A.Murat Eren 27-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan Uluslar arası Bilişim Konferansını karalamak ve Rektörlük seçimlerinde yönetimi yıpratmak amacıyla bazı haber sitelerinde iftira niteliğinde yazılar yazmıştır. Ayrıca Prof.Dr. Bekir Karlık ve Prof. Dr. Ali Okatan hakkında bilimsel etiklere uymayan yorumlar yapmıştır. Bunu sizin aracılığınızla esefle kınıyoruz. Üniversitemizi ve konferansları düzenleyenler hakkında karalama kampanyası yürüten Tansu Küçüköncü ile beraber hareket eden A.Murat Eren için sizlerin aracılığı ile suç duyurusunda bulunuyoruz. Siz değerli basın mensuplarının bu tür haberlere itibar etmemelerini ve sağduyulu yaklaşmalarını rica ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir